Co ovšem udělat, když máte chalupu jak hrad a potřebuje, aby bylo připojení na net možné ve všech pokojích? A co v pergole? Nu, pojďme se na to podívat.
Nejprve si musíme ujasnit, jaké jsou výhody a nevýhody kabelu. Nevýhoda je ta, že se musí koupit. Takže za každý metr zaplatíte a chcete-li ho opravdu do všech sedmi pokojů…
Druhá nevýhoda je ta, že se musí nějak položit, nebo, chcete-li vést. Což znamená upevnění, další drobné výdaje a spousta práce.
A nyní výhody. Pokud to uděláte máte pokoj a naprosto bezchybné připojení.
Nevýhody Wi-Fi sítě. Nikdy nedosáhne kabelové rychlosti, byť rozdíl může nepatrný.
Je to signál. A ten může být, a také bývá, rušen. Ani ne tak vevnitř, jako venku. Například celé připojení Wi-Fi pak může hodně kolísat, a občas vám i „klekne“ nadobro. Ne napořád, na chvilku. Tím nyní myslím toto připojení jako celek. Ne v bytě.
Uvedu příklad, máte chaloupku někde na vesnici, nebo zde bydlíte a máte k dispozici Wi-Fi, nebo kabel. Pokud tedy zvolíte signál bez kabelu, může se vás pak týkat i změna počasí, vítr, a o bouřce ani nemluvím.
Tak to jsou mínusy bezdrátového připojení. A výhody? Není nutnost jakékoli montáže kamkoli a čehokoli. Prostě píchnete kabel do routeru a máte klid. Maximálně tak ještě do zásuvek nastrkáte „opakovače“.
Prostě a jednoduše, každé připojení má výhody nevýhody. Pokud vám přivedou internet kabelem a vám se to přes Wi-Fi nebude líbit, či vyhovovat, můžete ještě stále použít kabely do jednotlivých míst připojení. Každý router má pár zdířek navíc, takže to není problém. To zvládne to každý svépomocí.
Na, závěr, jednoduše, máte-li možnost kabelu, vždy volte kabel. Ten, kdo vám to přijede zprovoznit vám zpravidla router stejně nabídne. Nekupujte to. Je předražený. Postavte počítač tam, kde jej v budoucnu chcete mít a technici vám kabel zvenčí zavedou až na toto místo. A je to.