Vybíráme rybářský prut začátečníkům




Chystáte se pořídit prut a začít s rybařením? Jako začátečníci byste si měli zvolit nejprve základní vybavení, což jeteleskop, kdy se jednotlivé části prutu zasouvají do sebe. Jejich výhodou je snadný transport a snadné a rychle sestavení náčiní. Většinou jde o kompozitní nebo sklolaminátové dílce.
Zkušenější rybáři pak většinou loví s dělenými pruty, s nimiž se lépe nahazuje, a jejichž odolnost vůči opotřebení je mnohem vyšší. Měli byste však znát i základní druhy podle způsobu lovu:
malý rybář

Kaprový prut

Nejrozšířenější rybářské náčiní. Jsou velice odolné, materiál musí vydržet značnou zátěž při lovu všech druhů kaprovitých ryb. Musí zvládnout spolehlivě z vody vytáhnout i větší úlovek. Mezi kaprové pruty se řadí i tzv. markerové, které speciálním měřidlem – markerem zjišťují profil dna nádrže.
rybář na člunu

Feeder

S tímto náčiním se rybáři vypravují na menší i větší druhy ryb, jejich předností je vyměnitelný nástavec – ohebná špička, s jejíž pomocí se lépe identifikuje chycená kořist a efektivněji provede požadovaný záběr. Feedery rozlišujeme podle velikosti úlovků, tedy pickery pro ty nejmenší kusy, light nebo medium pro středně velké úlovky a feeder heavy pro nahazování velkých a těžkých ryb.

Plavaná

Technika Na plavanou je jednou z nejatraktivnějších, využívá se k ní splávek a speciální náčiní, které se jmenuje bolognesové nebo matchové pruty, andělíčci, anebo biče bez navijáku s vlascem na jeho špičce.

Výprava na sumce

Lov sumce je vždy mimořádnou událostí, takový prut musí navíc zvládnout unést velmi těžkou vrhací návnadu, která váží od 150 gramů až do 1 kilogramu.
ryby na ledu

Přívlač

Přívlač je náčiní, které se specializuje na dravé ryby, tedy štiky, boleny apod. Technika přívlačí spočívá v častém nahazování návnady na udici a jejím stahování směrem ke břehu. Pohyb návnady pod hladinou tak většinou dravce přiláká. Řadíme sem i tzv. pruty baitcast, které nepoužívají naviják, ale multiplikátor, a nahazování se provádí jinak, než u klasické přívlače.

 Mořské speciály

Nápadně se podobají prutům na sumce, musí být tedy velmi robustní, odolné a pevné, neboť mnoho mořských ryb je velkých a těžkých. Rybolovnou technikou je nejčastěji v tomto případě přívlač, případně pilkrování.

Cestovní pruty

Mohou se svou konstrukcí podobat některému z předchozích modelů, podmínkou je však, aby byly skládací a transportovatelné v přepravních boxech, nejčastěji leteckou dopravou, kdy rybáři cestují obvykle k moři.