Čistá a svěží pleť, krásné vlasy a nehty, žádné vrásky a celulitida? To je skleroprotein (bílkovina) zvaný kolagen. Otázkou však je, v jakém doplňku stravy onu látku zvolit? Pojďme však pěkně od začátku. Kolagen jakožto skleroprotein se vyskytuje v pojivových tkáních a právě proto se může starat o kvalitu naší pokožky, nehtů, ale také například kloubů. Pojivové tkáně je v těle obrovské množství, tudíž je potřeba kolagenu poměrně velké množství. Samozřejmě, že jej dokážeme vytvořit (jak v buňkách – intracelulárně, tak mimo buňky – extracelulárně), kdy se z nejmenších částic (kolagenové peptidy) vytvoří nový kolagen. Je to ale dostatečné množství? Vzhledem k dnešním podmínkám ani ne. Je to zejména z toho důvodu, že se dnešní životospráva, množství konzumace alkoholu a jiných návykových látek rapidně zvýšila a zhoršila.
Důvod k užití kolagenu tedy máme, ale co výběr? Existují tři typy kolagenu – hovězí, vepřový a rybí. Jedná se čistě o přírodní látku, jelikož doposud není možné syntetizovat kolagen uměle. Hovězí a vepřový kolagen mají poměrně vysokou molekulární hmotnost, proto nejsou až tak schopné transportu a tak se užívají jako doplňky stravy pro pohybový aparát (klouby, šlachy). Rybí kolagen má oproti dvou předešlým nízkou molekulární hmotnost a tak se velice dobře vstřebá, proto se jeho užití týká kůže a jejích derivátů (pokožka, nehty, vlasy).
Z výběru není toto vše. Kolagen dělíme totiž na 28. typů. Nejznámější jsou první tři. Kolagen 1. typu tvoří 90 % všech těchto skleroproteinů v těle. Najdeme ho jak v kostech, tak v pokožce. Kolagen 2. typu se skládá ze svazků, najdeme ho v chrupavkách. Nakonec 3. nejpodstatnější typ kolagenu se zaměřuje na hladkou svalovinu, kde tvoří oporu orgánům, ale také svalům, žilám a tepnám.
Při výběru doplňku stravy si dokonce můžete vybrat mezi tekutou či práškovou formou. Dejte se však pozor na původ (požadujte zdroj vstupních surovin), certifikáty doplňku stravy FFSC, HACCP a ISO. Nakonec se zaměřte na složení a tím se řiďte.