Jak se připravit na dálkovou jízdu




Ačkoliv řidičský průkaz má u nás naprostá většina dospělé populace, faktem je, že prakticky všichni jezdí pouze na vytyčené trase mezi pracovištěm, domovem a nákupem, s případným občasným výletem, nejlépe do nejbližšího obchodního centra. Přesto se však občas stane, že budeme potřebovat jet mnohem dál, ať už se jedná o dovolenou nebo o služební cestu. A co si mnoho lidí neuvědomuje, je fakt, že se dálkové řízení od toho běžného v mnoha ohledech liší. Je proto vhodné se na něj předem připravit.

 

jízda po dálnici

 

V první řadě je samozřejmě dobré se na ni psychicky připravit. Soustředit se po delší dobu vyžaduje skutečně hodně námahy, a ne každý to dokáže. Proto je vhodné se předtím dobře vyspat, abychom byli fyzicky i psychicky čilí. Tak udržíme pozornost déle, a všichni víme, že polevení pozornosti na silnici může mít tragické následky.

 

Pak je tu také naplánování cesty. Ta by měla být nejen co nejkratší, ale také místy s co nejplynulejším provozem. Tak si cestu co nejvíce usnadníme a zkrátíme dobu jízdy. Zde bychom však měli být opatrní a zvážit i další faktory.

 

dopravní nehoda

 

Tím je především okolní krajina. Ačkoliv se to může zdát zvláštní, měli bychom se vyhnout dálnicím, pokud nám cestu značně nezkrátí. Jednotvárná rovná jízda, kde máme neustále stejné okolí, totiž našemu soustředění neprospívá. Není náhodou, že právě na dálnicích máme nejvíce nehod způsobených mikrospánkem. Z tohoto důvodu je vhodné, když projíždíme spíše městy. Zde se soustředíme pokaždé na jinou věc, což nám pomáhá udržet se vzhůru.

 

V neposlední řadě je vhodné zmínit také nejrůznější energetické nápoje, které často používají řidiči při dálkových jízdách. Ti jsou na ně však zvyklí. Pro běžného člověka nejsou vhodné. Mnohem lepší, než se spoléhat na ně, je dělat pravidelné přestávky. Ty jsou nejlepší a nejjistější zárukou, že dojedete do cíle v pořádku.