Všeobecně se říká, že při sprchování spotřebujeme méně vody, než kdybychom se každý den koupali v plné vaně. Jenomže i sprchový kout může mít velké množství masážních trysek, a pokud jej budeme využívat, spotřebujeme také dost vody. Nejvíce vody však spotřebuje pračka a splachování WC. Vodu potřebujeme také na zalévání zahrady. V letních obdobích, kdy málo prší, musíme zalévat každý den a spotřebu vody tím ještě navyšujeme.
V tom, jestli je na našem pozemku voda, nám může pomoci zkušený proutkař. Pokud je dobrý, ukáže nám místo, které je pro vyhloubení studny nejlepší. Jinou možností je zaplatit si specializovanou firmu, která pomocí vědeckých metod vodu najde, ale bude to o hodně dražší.
Za obyčejnou vodu tak zaplatíme nemalou částku. Proto bychom měli zvážit, pokud tedy bydlíme ve vlastním domě, jestli by nestálo za to, si vykopat vlastní studnu. Nebo to alespoň zkusit, protože ne vždy se to musí podařit. Studnu můžeme kopat nebo využít vrtání studny, které se dostane hlouběji a voda pak bývá kvalitnější. Voda z hloubky až 15 metrů ze studny je daleko kvalitnější, než chlorovaná voda z vodovodu. Její nezávadnosti docílíme pomocí filtračního zařízení.
Mít vlastní studnu se vyplatí i v tom případě, že vodu budeme využívat jen jako užitkovou. Napojíme ji na splachování WC, do sprchy, k myčce, k pračce a budeme ji používat k zalévání zahrady. Tak se největší část nákladů za vodu najednou ztratí.
Pokud se rozhodneme postavit na svém pozemku studnu, bude nás čekat spoustu vyřizování po úřadech a nemalé částky, kromě vykopání studny, budou stát i další zařízení k dovedení vody až do našeho domu. Pokud se do této stavby dáme, určitě nebudeme litovat a během pár let se nám to vrátí.
V žádném případě nesmíme zapomenout zabezpečit horní otvor studny. Mohlo by se stát, že do studny spadneme my nebo naše dítě.