Ráda chodím do lesa a často se z něho nevracím s prázdnýma rukama. Maliny, ostružiny borůvky, ale občas i lesní jahody a na podzim hlavně houby a hříbky, to jsou dary přírody, které je mimo chráněná území možno sbírat pro vlastní potřebu. Když jdu na výlet a vím, že cestou roste nějaké ovoce, které zrovna dozrávám, beru si sebou různé skladné krabičky. A když vím, že rostou houby, stačí přibalit do baťohu bavlněný šátek, do něhož se pohodlně houby i hřiby sbírají a nezapaří se. Problém nastává, jak tyto plody lesa vhodně uskladnit doma, aby vydržely až do zimy, kdy borůvkový či malinový koláč chutná mnohem lépe.
Na drobné ovoce používám mikroténové nebo PP sáčky. Ovoce stačí propláchnout vodou, nechat okapat a pak nasypu přiměřené množství do sáčku tak, aby se dal sáček zauzlíkovat. A co s ním dál? No přece šup s ním do mrazáku. Mikroténové sáčky mají výbornou výhodu, že mohu sáčky s ovocem vytvarovat v mrazničce tak, jak se mi hodí a tím vyplním veškerý prostor mrazničky.
Obdobně postupuji s houbami a hřiby. Hned po příchodu z lesa je očistím, nakrájím a na sádle podusím. Když směs vychladne, šup s nimi do sáčku a opět přímým směrem do mrazáku. Po zbytek roku stačí sáček vytáhnout a dát jej přímo pod maso. Chuť i vůně hřibů je dokonalá. Sušit houby, to riskujete plíseň a skladování ve sklenicích potom zabírá ve spižírně velký prostor. V sáčku jsou nároky na prostor minimální.
PP sáčky poslouží v domácnosti na milion způsobů. Pomáhají nám k přehlednému skladování nejen potravin, ale veškerých našich věcí. Nic se nerozsype, nic nerozkutálí a přitom přes průhledný sáček vidíte, co se v něm skrývá. A když se sáček roztrhne a doslouží nám? Nezapomeňte jej hodit do správného kontejneru. Bez plastových obalů to nejde, ale když je budeme správně třídit, minimalizuje se dopad na životní prostředí.